wózki do bram

Wózki do bram – jak wybierać i o nie dbać

Odpowiednie wózki do bram

Brama powinna przesuwać się lekko i płynnie. Czy tak jest, w dużym stopniu decydują wózki do bram. Trzeba wybrać odpowiedni i trzeba zadbać o to, by jego praca mogła być sprawna. Warto poświęcić czas i uwagę na odpowiednie dopasowanie i montaż. Takie działania odwdzięczą się w przyszłości bezawaryjną pracą bramy.

Dobór wózka do bramy przesuwnej

Wózek jezdny musi pasować do rozmiaru szyny. Najpopularniejsze wymiary tego elementu w odniesieniu do bram posesji prywatnych to 70x70x4 i 60x60x3,5 mm. Trzeba wybrać wózek, który dedykowany jest do takich wymiarów szyny, jaka znajduje się w ogrodzeniu. Drugie główne kryterium, by wybrać odpowiednie wózki do bram, to ich ciężar. Wózek może udźwignąć ustaloną maksymalną wartość.
Ważną jego częścią są rolki. Może być ich 5 lub 9. Jeśli brama nie jest dłuższa niż na 6 m, a jej ciężar nie przekracza 500 kg, to wybiera się modele 5-rolkowe. Jeśli ważna jest idealnie płynna praca bramy, to można zakupić wózek wahliwy. Producent oferujący różne wyroby kute oferuje także dobry wybór wózków. Można wybrać pasujący i jaki się uzna za najlepszy.

Jak dbać o szynę i wózek jezdny?

By zapewnić prawidłową pracę tego elementu, trzeba zadbać o czystość szyny. Co pewien czas należy sprawdzić, czy nic się do niej nie dostało i nie będzie przeszkadzać. Po zimie warto sprawdzić, czy nie doszło do uszkodzeń. Szyny to elementy kute w które wnika woda, jeśli zamarznie, to może dojść do uszkodzenia. Warto odgarniać z niej śnieg. Sprawdzać jej czystość trzeba przez cały rok, bo zanieczyszczenia mogą być różne. Zimą to śnieg, a np. jesienią są to liście. W przypadku elementów ruchomych trzeba stosować smar. Konieczna jest jednak pewna ostrożność. Co innego zastosować smar na zamki do bram, a co innego na element, który styka się z ziemią. Do rolek, na których pojawi się smar, mogą łatwo przyczepiać się piasek i kurz. Więcej byłoby wtedy szkody niż pożytku. Jeśli już używa się smaru, to specjalnego, który nie powoduje przyczepiania się piasku.
Dobór wózka do bramy nie stanowi większego problemu, bowiem wystarczy znać rozmiar szyny i wagę bramy. By przesuwanie stale było płynne i sprawne, trzeba pilnować czystości szyny. Jeśli używa się smaru do wózka, to musi być to produkt specjalny. Używanie takiego da same korzyści.