rozety kute

Rozety kute odpowiednio dobrane do grotów

Jak wybrać rozety kute

Rozety to te elementy ozdobne, które najbardziej przyciągają uwagę. Są duże i umieszczone w centralnym punkcie przęsła. Jeśli są mniejsze, to układa się je jedna obok drugiej. Powstaje wzór, który jest zauważalny. Nie można jednak rozet wybierać tylko na zasadzie tego, czy się podobają. Ogrodzenie to pewna całość i ta całość musi wyglądać dobrze. Oznacza to, że rozety kute muszą pasować do innych elementów. Bardzo ważne jest dobranie ich do grotów.

Groty do ogrodzeń pasujące do całości

Groty, choć drobniejsze, także przyciągają wzrok. Jest ich dużo, więc mają duży wpływ na to, jak prezentuje się ogrodzenie. Wybierając rozety, trzeba wziąć pod uwagę, w jakim stylu są groty kute oraz całe ogrodzenie. Jeśli ten element jest minimalistyczny, to i rozeta powinna mieć ten sam styl. Powinna być skromna. Jeśli miałaby być bardziej rozbudowana, to powinien być to wzór geometryczny. Takie nowoczesne ogrodzenia pasują do budynków w tym samym stylu. Jeśli wybierze się bardzo ozdobne groty do ogrodzeń, to i rozety muszą być efektowne.

Powiązanie estetyczne elementów

Jeśli jeden i drugi element ozdobny ma finezyjne barokowe linie, to powstaje klasyczne ogrodzenie. Nawet jeśli wybierze się proste, najzwyklejsze tralki metalowe ogrodzenie będzie wtedy bardzo ozdobne. Dla zadbania o ładne komponowanie się całości można także wybrać rozety, które mają jakiś element podobny do grotów. Tak się niekiedy robi, jeśli groty mają rozbudowane kształty. Wtedy warto, by rozety w czymś do nich nawiązywały.

Odpowiednia kompozycja kluczem do sukcesu

Zazwyczaj jest jeden rząd ozdób. Czasem jednak tworzy się kompozycję, w której są dolne, większe ozdoby kute, a także górne mniejsze. Najlepiej wygląda, kiedy te górne umieszcza się symetrycznie względem grotów. Trzeba to wziąć pod uwagę, wybierając ich wielkość. Umieszczone niżej, większe rozety, znajdują się symetrycznie względem przęsła. Jest to najbardziej klasyczne ozdobne ogrodzenie. Duża rozeta jest na środku przęsła, mniejsze po bokach i dodatkowo jeszcze nieduże w rzędzie na górze.

Gust i rozwaga

Nie chodzi jednak o ozdobność, bo i skromniejsze ogrodzenie może być doskonałe. Nie zawsze też barokowy przepych będzie pasować. Najważniejsze to zadbać, by poszczególne wyroby kute pasowały do siebie. Całość musi być spójna, ładnie się prezentować i powinna pasować do budynku. Jednak warunkiem nadrzędnym jest to, że ogrodzenie powinno podobać się przede wszystkim właścicielowi. Dlatego kierowanie się własnym gustem to najlepszy drogowskaz. Warto o tym pamiętać.