tralki do balustrad

Tralki do balustrad i funkcjonalna balustrada

Tralki do balustrad

Wbrew pozorom balustrada balkonowa pełni nie tylko funkcję zabezpieczającą, ale też może pełnić funkcję dekoracyjną. Aby spełnić te wszystkie funkcje warto zastanowić się jaki tralki do balustrad wybrać. Przede wszystkim wybierając balustrady do domu trzeba zastanowić się nad tym, jaki ich rodzaj będzie spójny nie tylko z samym budynkiem, ale też jego otoczeniem. Uważa się, że uniwersalne są balustrady drewniane, ponieważ pasują do większości stylów budowy, a nawet przy bardzo nowoczesnym budynku nie będą wyglądać karykaturalnie. Jednak na pewno ładniejsza dla wielu osób będą balustrady wyposażone w ozdoby kute z metalu jak np. tralki, kule czy rozety. Dlatego też wybór odpowiedniej, funkcjonalnej, ale ładnej balustrady może być trudny.

Rodzaje balustrad

Balustrady można podzielić przede wszystkim ze względu na rodzaj materiału z jakiego zostały zrobione. Mogą to być między innymi:

  • balustrady drewniane
  • balustrady betonowe
  • balustrady żeliwne
  • balustrady stalowe z wypełnieniem ze szkła
  • balustrady stalowe ze szczeblami

Najbardziej popularne są balustrady wykonane z drewna np. ze szczebli i ozdobnych tralek lub balustrady zawierające elementy kute czy też wykonane w całości z żeliwa.

Ozdobne, ale funkcjonalne

Zarówno balustrady z drewna jak i z żeliwa mogą być zdobne. Wystarczą na przykład rzeźbione tralki do balustrad czy też ozdobne rozety kute, które nawet klasycznej balustradzie dodadzą dekoracyjnego stylu. Nawet bardzo proste balustrady np. pręgi żeliwne, deski elewacyjne, mogą być także dekoracją całego budynku. Ale wszystko pod warunkiem, że są dopasowane stylistycznie do całego obiektu. Przykładowo kute balustrady z ciemnego żeliwa będą ładnie wyglądały na tle jasnej elewacji. Z kolei przy intensywnych barwach elewacji można postawić na jasną deskę i tylko kilka elementów ozdobnych w postaci okuć żeliwnych. Wtedy całość będzie wyglądała estetycznie, a sama balustrada będzie pełniła swoje funkcje.